loading...
SERVİSE GÖNDER

PS3 SARI IŞIK VE YEŞİL IŞIKTA SABİT DONMA ARIZASI

Playstation 3 Neden Sarı Işık Verir?

Bu Sebepleri Şu Şekilde Sıralayabliriz

1.  Çok Fazla Kullanımdan Kaynaklanan Sarı Işık hatası
Bunun açıklaması, cihazınızın çok uzun zamandır kullanıldığı dolayı eskidiği anlamına geliyor.Normal şartlarda her hangi bir anakartın ömrü 8 yıl olup ek süre zarfında cihazın arıza vermesi normal karşılanmalıdır.Tabi buna kullanıcıların kullamım sürelerini göz önünde bulundurmak gerekiyor.Her elektronik aletin belirli bir ömrü olduğunu hesaba katarsak, ps3'ün de bir ömrü olup Sarı Işık hatası verme ihtimali vardır tabi ki.

2. Aşırı Kirlilik ve  Kaynaklanan Sarı Işık Hataları
Cihazınız öncelikle temiz bir yerde barındırılmalı. Arka kısmında bulunan ve hava akışını sağlayan paneller mutlaka açık kalmalı. Duvara bitişik olmayan, cihazın fan çıkışının rahat havayı sülikilasyon yapabileceği mesafede olmalı.

Aşırı kirlilik durumu ise, tozlu ortamlarda bulunan Cihazın maruz kaldığı tozlar bir süre sonra birikmekte cihazın Sarı Işık hatası verme ihtimalini yükseltmektedir her hangi bir şekilde uzman kişi veya ekipmanlar ile temizleme işleme yapılmadı ise Sarı Işık hatası verebilir.Bakım işlemi hiç yapılmadı ise bu tozlar, cihazın çalışmasına engel olacaktır. Anakarttaki çiplerin maruz kaldığı toz parçacıkları bir süre sonra ps3'ün  Sarı Işık hatası,vermesine sebebiyet olabilir.Bu tozlar yine aşırı ısınmaya yol açtığı ve yani işlemci altında bulunan lehim topçukları anakart üzerinden ayrı olup  iletkenligini yitirmektedir.


3. Donanımsal Hasardan Kaynaklanan Sarı Işık Hataları
Cihazı her hangi bir sebepten dolayı darbe alması durumunda.Cihanın içineki bir parça zarar görürse cihaz çalışmayı durdurup sarı ışık hatasına düşecektir.Bu tarz sorunlar karşılaşır iseniz RECH BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ firmamıza ait sitemiz üzerinden cihazınızı göndererek firmamızdan teknik servis hizmeti ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz
 

PS3 Sarı Işık Hatası Çözümü

Ps3ün anakartında bulunan işlemci ve grafik işlemcisi, ısı aktarma bakırları ile fan sayesinde soğutulur. Bu parçalar ile bakır arasında ise termal macun adını verdiğimiz sıvı bulunmaktadır.Buradan yola çıkarsak, uzun süre kullanılan ve hava sirkülasyonu sorunu olan makinelerde bu macun kısa sürede tükenmektedir. Tükenmesi ile birlikte de ısı yükselmekte ve bir süre sonra daha da kötüsü, bu macun iyice kuruduğundan ani olarak işlemcinin aşırı ısınmasına sebebiyet vermektedir.

Aşırı ısınan grafik işlemcinin altında işlemci ayakları aşırı ısınmaktan dolayı kısa devre olmasına sebebiyet vermekte ve bu sebebten dolayı cihaz kendini kapatma konumuna geçmekte veya cihaz kendini kitlemektedir.Ps3 işlemcisi 0.55 mikron lehim topçukları ile 500 ve üzeri baglantı noktasında iletim saglamakta 500 bağlantı noktansından ,Bir bacak bağlantısı dahi ayrılsa, iletimi keserek Sarı Işık Hatası arızasına neden olmaktadır.Darbe sonucu oluşan Sarı Işık Hatası hatalarında bu bağlantı noktalarından anakarta giden yollarda yol kopuğu oluşmaktadır Firmamızın Uzman Teknisyenleri bu durumlarda işlemci altında bulunan baglantı noktaları toz darbe veya neme maruz kaln Bga ayaklarını SON TEKNOLOJİ BGA CİHAZLARIMIZ ile çipi yerinden tamamen sökülerek,yeniden baglantı ayakları oluşturulup,BGA makinası ile hassas bir şekilde yerine yerleştirilmektedir.(Sarı Işık Hatası detaylı yapım aşamasının videosunu RECH BİLİŞİM YOUTUBE sayfamızdan izleyebilirsiniz)

RECH BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ FİRMASI olarak gerekli uzman personel ve ekipmanlara sahip donanımmız ile siz değerli müşterilerimize hizmet vermek için elimizden geleni yapmaktan düşük maliyet ve özverili işçilik ile sizlere hizmet vermekten onur duyarız

Bu yazının bütün hakları rechbilisim.com’a aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

  • ADRES

  • Kükürtlü Mah 3. Kardelen Sok No:1
    Osmangazi/Bursa
  • E-BÜLTEN

  • Bizden haberdar olmak için kayıt olun.
  • SOSYAL MEDYA

© 2018 - RECH BİLİŞİM - TÜM HAKLARI SAKLIDIR.